Ferie z WOT to nie odpoczynek, kandydaci na terytorialsów zdawali egzamin z pętli taktycznej
Tegoroczne szkolenie w ramach „Ferii z WOT” odbywało się w koszarach w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 17 stycznia zameldowali się tam m.in. uczniowie i studenci.
Kpt. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowa 12 WBOT, podkreśliła w rozmowie z PAP, że „Ferie z WOT” to nie propozycja wypoczynku, a szkolenie podstawowe kandydatów na terytorialsów.
Przez kilkanaście dni ponad 30 przyszłych terytorialsów uczyło się m.in. posługiwania się bronią, strzelania, a także wykonywania okopu, pokonywania terenu różnymi sposobami, czy elementów taktyki. Szkolili się także z podstaw udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki i ewakuacji rannego.
W czwartek rekruci przystąpili do egzaminu z pętli taktycznej. Jak tłumaczyła PAP kpt. Anna Jasińska-Pawlikowska, egzamin rozpoczął się wczesnym rankiem.
„Przyszłych terytorialsów obudził alarm, który był sygnałem do wymarszu w sekcjach, po 12 żołnierzy, do wyznaczonego miejsca, w którym otrzymali od swoich dowódców zadania. Rekruci musieli pokazać, że potrafią działać w swoich sekcjach i poprawnie przekazują sobie sygnały. Mimo iż instruktorzy i dowódcy cały czas oceniają rekrutów, nad bezpieczeństwem podczas realizacji ich działań czuwały tzw. duchy. To instruktorzy, którzy tym razem nie udzielali rad, ani nie pomagali w osiągnięciu celu. Na tym etapie, duch już tylko bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania i przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu” – zaznaczyła kpt. Jasińska-Pawlikowska.
Zwieńczeniem „Ferii z WOT” i szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 1 lutego w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Będzie to równocześnie zakończenie święta 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które przypada 26 stycznia - w rocznicę pierwszej przysięgi wojsk wielkopolskich, która miała miejsce w 1919 roku, na placu Wolności w Poznaniu.
Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą szkolić się w swoich macierzystych batalionach. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata.(PAP)
ajw/ agz/