28 czerwiec 2020

Powstanie centrum badań i konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego

fot. PAP
Nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków, którego dotąd brakowało w Muzeum Podlaskim w Białymstoku - ma teraz szansę powstać dzięki udziałowi instytucji w transgranicznym projekcie. Partnerem w projekcie jest białoruskie muzeum historyczno-archeologiczne w Grodnie.
REKLAMA

Projekt realizowany jest w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020, na który dwa muzea pozyskały ponad 1,2 mln euro unijnego wsparcia. Łączna wartość projektu - jak informuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku - to ponad 1,3 mln euro.

Partnerem polskiego muzeum w tym projekcie jest Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne. W ramach projektu, w obu instytucjach powstaną centra badań i konserwacji zabytków. "Obie instytucje posiadają zbiory o dużej wartości historycznej i kulturowej, odzwierciedlające wspólnotę dziejów i różnorodność swoich regionów. Dzięki nowym pracowniom konserwacji wiele zabytków będzie mogło zostać odnowionych i udostępnionych zwiedzającym, zacieśni się również współpraca konserwatorów" - podało Muzeum Podlaskie.

W ocenie dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku dr. Waldemara Wilczewskiego, realizacja tego projektu jest szczególnie ważna, bo - jak podkreślił - największe w regionie muzeum nie posiadało dotąd pracowni konserwatorskiej z profesjonalną bazą. Bardzo cieszy go też współpraca z białoruskim muzeum. "Jestem przekonany, że współpraca przy projekcie zaowocuje nie tylko powstaniem dwóch centrów badań i konserwacji zabytków, ale przyniesie w przyszłości inne wspólne przedsięwzięcia, jak wystawy, spotkania i publikacje" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym mediom.

Projekt potrwa dwa lata. Centrum Muzeum Podlaskiego powstanie w budynku magazynowym znajdującym się w Choroszczy k. Białegostoku. Powstaną tam pracownie do konserwacji drewna, ceramiki, złoceń, metalu, papieru, tkanin i skóry. Po stronie białoruskiej - jak informuje muzeum - na potrzeby centrum dostosowane zostaną dwa budynki, a znajdą się w nich warsztaty konserwacji m.in. obrazów, ikon, papieru, skóry i wypchanych zwierząt. Oba centra zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt, znajdą się w nich m.in. komory fumigacyjne, służące do chemicznej dezynsekcji eksponatów, przy użyciu specjalnych gazów.

Dodatkowo centra konserwacji będą prowadzić badania i szkolenia. Będzie też w nich możliwość konserwacji zabytków innych instytucji.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku powstało w 1949 roku i jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim. Muzeum składa się z siedmiu oddziałów: Ratusza w Białymstoku – siedziby głównej, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz Muzeum Historycznego. W planach muzeum jest otwarcie kolejnego oddziału muzeum poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, które ma się znajdować w rodzinnej wsi księdza - w Okopach. Od tego roku Muzeum Podlaskie jest placówką współprowadzoną przez ministerstwo kultury.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
33251
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesznie

kiedy
2021-02-07 16:00
miejsce
Aula Wyższej Szkoły...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 19:00
miejsce
Aula Wyższej Szkoły...
wstęp biletowany