reklama
kategoria: Społeczne
28 kwiecień 2025

Rozpoczął się Wyższy Kurs Ochrony Ludności

zdjęcie: Rozpoczął się Wyższy Kurs Ochrony Ludności / fot. PAP
fot. PAP
W Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczął się w poniedziałek Wyższy Kurs Ochrony Ludności dla wojewodów i marszałków województw. Szkolenie związane jest z wdrażaniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
REKLAMA

Szkolenie potrwa trzy dni i będzie dotyczyło m.in. kierowania bezpieczeństwem, systemu ochrony ludności i obrony cywilnej i dobrych praktyk.

W oficjalnym rozpoczęciu kursu udział wzięli minister spraw wewnętrznych i administracji i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz i komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek.

"Uznaliśmy, że potrzeba twardego działania, twardych zasad, że wszyscy muszą mieć po prostu pewien poziom wiedzy, żeby działać" - powiedział Siemoniak. Dodał, że szkolenie to wyciągnięcie wniosków z ostatniej powodzi, kiedy marszałkowie włączyli się w działanie.

Minister poinformował, że do tej pory przeszkolonych zostało 332 starostów, w tym kilkudziesięciu prezydentów miast na prawach powiatu, a teraz przyszedł czas na wojewodów i marszałków województw.

"W ostatni piątek Rządowy Zespół Ochrony Ludności zaakceptował Program Ochrony Ludności. To jest dokument, który wypracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej" - dodał Siemoniak. Według ministra, dokument ten ma być przyjęty przez Radę Ministrów w ciągu najbliższych tygodni.

Szkolenie ma wymiar teoretyczny i praktyczny. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach, podczas których przeanalizują rzeczywiste scenariusze kryzysowe. Kursanci poznają zagadnienia związane m.in. z krajowymi i międzynarodowymi regulacjami prawnymi, funkcjonowaniem państwa w sytuacjach zagrożenia, systemami ostrzegania i alarmowania. Tematami szkolenia będą również organizacja ewakuacji i działań ratowniczych, współpraca cywilno-wojskową i koordynacja działań.

Podstawą szkoleń jest rozporządzenie MSWiA z 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia.

1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.

Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych. To również przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji przewidzianych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym. W tym zakresie – zgodnie z ustawą – otrzyma wsparcie Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.(PAP)

kpr/ mbed/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Leszno
12.6°C
wschód słońca: 05:25
zachód słońca: 20:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesznie

kiedy
2025-04-30 19:00
miejsce
AULA COMENIANA Akademia Nauk...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-03 16:00
miejsce
Biblioteka Ratuszowa, Leszno, Rynek 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 19:00
miejsce
Zakład Leszno, Leszno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-10 16:00
miejsce
Teatr Miejski, Leszno, u. Gabriela...
wstęp biletowany