9 październik 2020

MSZ: rozpoczęły się cykliczne wideokonferencje przedstawicieli V4 dotyczące walki z koronawirusem

W piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wziął udział w pierwszej wideokonferencji przedstawicieli państw wyszehradzkich poświęconej walce z koronawirusem. Cotygodniowe rozmowy mają m.in. ułatwić wymianę informacji między krajami nt. podejmowanych działań - powiedział Szynkowski vel Sęk.
REKLAMA

Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał na konferencji w resorcie, że premierzy Grupy Wyszehradzkiej podczas wrześniowego szczytu w Lublinie zgodzili się na stworzenie ram ułatwiających przepływ informacji dotyczących tego, jak radzić sobie z pandemią koronawirusa. "Wspólnie zdecydowaliśmy o powołaniu działającego od dzisiaj Centrum Wymiany Informacji Grupy Wyszehradzkiej do spraw Covid-19" - przekazał wiceszef MSZ.

Mówił, że kluczowe jest, aby kraje Grupy Wyszehradzkiej wzajemnie informowały się o podejmowanych i planowanych działaniach w walce z koronawirusem oraz wymieniały się doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie.

Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że Centrum będzie działać na zasadzie regularnych spotkań w formie wideokonferencji. "Będą to spotkania ministerialnych ekspertów Grupy Wyszehradzkiej, reprezentantami krajów podczas tych spotkań będą co do zasady przedstawiciele ministerstw zdrowia oraz ministerstw spraw zagranicznych. Przed spotkaniami będą konsultować aktualną sytuację w zakresie zarządzania kryzysem Covid-19 z innymi ministerstwami" - mówił wiceszef MSZ.

Dodał, że w zależności od potrzeb w spotkaniach będą brać udział też przedstawiciele innych instytucji oraz eksperci. Szynkowski vel Sęk powiedział, że spotkania mają odbywać się co tydzień.

"Ich tematyka będzie obejmować zarówno wymianę informacji o zarządzaniu systemem ochrony zdrowia, ale także kwestie ruchu granicznego, transportu lotniczego czy też kwestie wewnętrznych regulacji i restrykcji wdrażanych w poszczególnych krajach w różnych obszarach przepisami krajowymi" - mówił Szynkowski vel Sęk.

Wyjaśnił, że podczas piątkowej inauguracyjnej wideokonferencji uzgodniono tematykę kolejnych spotkań. "Liczymy, że Centrum Wymiany Informacji Grupy Wyszehradzkiej ds. Covid-19 stanie się ważną platformą pozwalającą nam skutecznie radzić sobie wraz z naszymi parterami z pandemią, ale że też pokaże praktyczną wagę kooperacji wyszehradzkiej w trakcie kryzysu" - powiedział wiceszef MSZ.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że Polska "na tym etapie nie planuje restrykcji granicznych", czyli zamknięcia granicy np. z Czechami, gdzie sytuacja pandemiczna jest bardzo trudna.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4739 osób. Jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii, zmarły kolejne 52 osoby. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
24651
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesznie

kiedy
2021-02-07 16:00
miejsce
Aula Wyższej Szkoły...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-07 19:00
miejsce
Aula Wyższej Szkoły...
wstęp biletowany